Google kullanıcı deneyimi konusunda sürekli kendini geliştiriyor ve yeni güncellemeleri hep kullanıcı deneyimi üzerine inşa ediyor. Chrome 80 güncellemesinde push bildirimleri konusunda önemli güncellemeler yapıldı.

Yeni  Sessiz Kullanıcı Arayüzü

Son günlerde Web Push Bildirimleri spam halini almaya başladı ve dünya genelinde çok sık zararlı içerik indirme bildirimleri gönderildi. Bu da kullanıcılara hem zarar verdi hem de rahatsız etti. Yeni yapılacak güncellemede “Sessiz Kullanıcı Arayüzü” ile bunun önüne geçilmesi planlandı. Güncellemede 2 önemli değişiklik yer alıyor.

 

  1. Push bildirimini sürekli engelleyen kullanıcılar : Bu tür web kullanıcılar için Chrome 80 tüm web push bildirimlerini otomatik olarak engelleyecektir. Bu kullanıcılar bildirimleri manuel engellemek zorunda kalmayacak ve bu kullanıcılara web siteleri bildirim izni soramayacak. Kullanıcı için bildirimler sessize alınacak eğer kullanıcı isterse ayarlardan bunu açabilecek.
  2. Düşük katılım oranına sahip web siteleri : Bildirim izni sorduğunda genellikle hayır cevabı alan web siteleri Chrome yeni sürümünde bildirim sorma izni kapatılacak ve tüm ziyaretçiler için o sitenin bildirimleri sessize alınacaktır. Yani o site kullanıcılarına bildirim izni soramayacak.

Ne Yapılması Gerekiyor?

Bu güncelleme ile bir çok web sitesinin günlük toplamış olduğu kullanıcı sayısı önemli ölçüde düşecek gibi gözüküyor. Özellikle sitenizin düşük katılımdan dolayı ceza almaması için “Çift Aşamalı Sorma” şekline geçmenizi öneriyoruz. Google insanların ne için izin verdiklerini anlamalarını istiyor. Bu sebepten dolayı kullanıcılara ne için izin verdiklerini anlatmanız ve bildirim iznini ona göre sormanız lazım. Çift aşamalı sorguya geçtiğiniz zaman günlük topladığınız kullanıcı sayısı önemli ölçüde düşecek.  Fakat Bildirt bu konuda önemli çalışmalar yaptı.

Bildirt Ne Yaptı?

Bildirt olarak bu güncellemeyi yakından takip ediyoruz ve Bildirt kullanıcılarını 2 aşamalı doğrulama sistemine geçişlerini n en az kayıpla olabilmesi için gerekli çalışmaları yapıyoruz. Sistemimizde tamamen özelleştirilebilir sorgu pencereleri hazırladık. Hazırlamış olduğumuz sorgu pencerelerini çeşitli testlere tabi tutarak en performanslı “Bildirim İzni Sorma Penceresini” müşterilerimiz ile paylaşıyoruz. Ayrıca müşterilerimizin oranlarını ölçerek ve testler yaparak daha fazla kullanıcı toplamalarını sağlıyoruz. Diğer Push Servislerine göre 2 aşamalı sorguda Bildirt kullanan siteler günlük daha fazla abone toplayabiliyor.